Jump to content


Photo
- - - - -

Milk $9 a gallon.


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#16 Frash Brastard

Frash Brastard

    The Frashmaker

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14,164 posts

Posted 29 December 2012 - 02:46 PM

Um yea milk is pretty much not designed for human consumption

#17 Niner National

Niner National

    Senior Member

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,440 posts

Posted 29 December 2012 - 02:58 PM

I'll just start buying almond or soy milk. Both taste pretty good and you can get them for around $4.50 a gallon when they are on sale...and since they last for months you can stock up when they go on sale.

#18 Davidson Deac II

Davidson Deac II

    Senior Member

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 16,677 posts

Posted 29 December 2012 - 03:14 PM

Soy milk is nasty tasting. I don't drink much milk of any kind anyway, but I would do without before I would drink that stuff.

Most doctors still say that milk is good for you as long as its used in moderation (as with most things).

#19 mav1234

mav1234

    Senior Member

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 16,506 posts

Posted 29 December 2012 - 03:16 PM

I like the flavored soy milk, especially chocolate soy milk. Yum.

#20 ARSEN

ARSEN

    Banned

  • ALL-PRO
  • 11,471 posts

Posted 29 December 2012 - 05:00 PM

Drink glass full of milk then eat 2 green apples.

;)


#21 Bronn

Bronn

    Sellsword

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4,760 posts

Posted 29 December 2012 - 06:04 PM

Silk all the way.

Real milk has so much junk in it nowadays that it is udderly ridiculous...

#22 YourMomsLover

YourMomsLover

    SENIOR HUDDLER

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,871 posts

Posted 29 December 2012 - 06:35 PM

I would drink soy milk. Just means I get to crop dust more.

#23 Panthers Nation

Panthers Nation

    Swaggin on ducks on a daily basis.

  • HUDDLER
  • PipPipPipPip
  • 853 posts

Posted 29 December 2012 - 08:01 PM

I tried drinking that Almond soy milk and that shyt was nasty.

#24 charlotte49er

charlotte49er

    SENIOR HUDDLER

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4,549 posts
  • LocationCharlotte-Mint HIll, NC

Posted 29 December 2012 - 08:16 PM

I agree. Milk is really a luxury item, not something you have to have. If they raise the price of pizza to $80.00 bucks a pie are you going to buy it? I certainly hope not. Please raise the price and then let it all sour on the shelf while people choose a healthier alternative. Then the dairy industry and the stupid government breaks all the farm and agricultural companies get can proceed to go fug themselves. If you can't sell all of something with a shelf life, you shouldn't produce so much.


That's what I don't understand. The Federal Government buys up a [ercentage of milk production to artificially inflate the price of milk so the farmer can afford to produce it.

If the subsidies end, then the price of milk should go down and not up, shouldn't it??

The Feds also pay farmers not to plant crops to keep prices inflated as well.

#25 LifeisaGarden

LifeisaGarden

    Bitchassness

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2,537 posts

Posted 29 December 2012 - 08:23 PM

We use organic milk and pay about $7-8/gallon depending on where we get it. It tastes better & lasts longer in the fridge. I'm not one for drinking milk though, I use it in recipes and in cereal but that's about it.

#26 Davidson Deac II

Davidson Deac II

    Senior Member

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 16,677 posts

Posted 29 December 2012 - 09:35 PM

Is your organic milk pastuerized? I know some people like raw unpasteurized milk, but personally I wouldn't drink it unless I knew how it had been handled.

#27 cookinbrak

cookinbrak

    tastes like chicken...

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,096 posts

Posted 29 December 2012 - 09:43 PM

Milk, I can get around. Cheese and butter, not so much.

#28 jasonluckydog

jasonluckydog

    Never go full retard

  • ALL-PRO
  • 12,854 posts
  • LocationGATOR CREEK- SC

Posted 29 December 2012 - 10:35 PM

Well my biggest fear is what the fug is going to happen to my ice cream?!!! Blue Bell Cookies and Dough and is already $7 a gallon...holy fug me.

#29 Jackofalltrades

Jackofalltrades

    OWN the Line of Scrimmage

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,631 posts
  • LocationNC

Posted 29 December 2012 - 11:18 PM

6 pack of Yuengling at Wal-Mart is 5.27, when that goes up I'll start to worry.

#30 Shufdog

Shufdog

    Senior Member

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2,090 posts

Posted 29 December 2012 - 11:31 PM

Milk, I can get around. Cheese and butter, not so much.


Oh hell!! I didn't even think about cheese and butter. I can't do with out those, especially cheese!


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Shop at Amazon Contact Us: info@carolinahuddle.com