Jump to content


Photo
- - - - -

Milk $9 a gallon.


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#21 Bronn

Bronn

    Sellsword

  • Joined: 26-November 08
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 5,206
  • Reputation: 1,479
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 06:04 PM

Silk all the way.

Real milk has so much junk in it nowadays that it is udderly ridiculous...

#22 YourMomsLover

YourMomsLover

    SENIOR HUDDLER

  • Joined: 15-February 10
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 3,899
  • Reputation: 229
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 06:35 PM

I would drink soy milk. Just means I get to crop dust more.

#23 Panthers Nation

Panthers Nation

    Swaggin on ducks on a daily basis.

  • Joined: 11-August 12
  • PipPipPipPip
  • posts: 853
  • Reputation: 89
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 08:01 PM

I tried drinking that Almond soy milk and that shyt was nasty.

#24 charlotte49er

charlotte49er

    SENIOR HUDDLER

  • Joined: 25-November 08
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 4,549
  • Reputation: 100
  • LocationCharlotte-Mint HIll, NC
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 08:16 PM

I agree. Milk is really a luxury item, not something you have to have. If they raise the price of pizza to $80.00 bucks a pie are you going to buy it? I certainly hope not. Please raise the price and then let it all sour on the shelf while people choose a healthier alternative. Then the dairy industry and the stupid government breaks all the farm and agricultural companies get can proceed to go fug themselves. If you can't sell all of something with a shelf life, you shouldn't produce so much.


That's what I don't understand. The Federal Government buys up a [ercentage of milk production to artificially inflate the price of milk so the farmer can afford to produce it.

If the subsidies end, then the price of milk should go down and not up, shouldn't it??

The Feds also pay farmers not to plant crops to keep prices inflated as well.

#25 LifeisaGarden

LifeisaGarden

    Bitchassness

  • Joined: 24-November 08
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 2,542
  • Reputation: 137
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 08:23 PM

We use organic milk and pay about $7-8/gallon depending on where we get it. It tastes better & lasts longer in the fridge. I'm not one for drinking milk though, I use it in recipes and in cereal but that's about it.

#26 Davidson Deac II

Davidson Deac II

    Senior Member

  • Joined: 24-November 08
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 17,924
  • Reputation: 1,458
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 09:35 PM

Is your organic milk pastuerized? I know some people like raw unpasteurized milk, but personally I wouldn't drink it unless I knew how it had been handled.

#27 cookinbrak

cookinbrak

    tastes like chicken...

  • Joined: 25-November 08
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 3,647
  • Reputation: 769
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 09:43 PM

Milk, I can get around. Cheese and butter, not so much.

#28 jasonluckydog

jasonluckydog

    Honorary Honeydick Member

  • Joined: 28-December 08
  • posts: 13,585
  • Reputation: 3,363
  • LocationGATOR CREEK- SC
SUPPORTER

Posted 29 December 2012 - 10:35 PM

Well my biggest fear is what the fug is going to happen to my ice cream?!!! Blue Bell Cookies and Dough and is already $7 a gallon...holy fug me.

#29 Jackofalltrades

Jackofalltrades

    OWN the Line of Scrimmage

  • Joined: 26-November 08
  • posts: 18,653
  • Reputation: 6,636
  • LocationNC
SUPPORTER

Posted 29 December 2012 - 11:18 PM

6 pack of Yuengling at Wal-Mart is 5.27, when that goes up I'll start to worry.

#30 Shufdog

Shufdog

    Senior Member

  • Joined: 18-September 09
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • posts: 2,414
  • Reputation: 1,343
HUDDLER

Posted 29 December 2012 - 11:31 PM

Milk, I can get around. Cheese and butter, not so much.


Oh hell!! I didn't even think about cheese and butter. I can't do with out those, especially cheese!


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users