This topic is now archived and is closed to further replies.


Gas $6 per Gallon by Labor Day

31 posts in this topic

Hi neighbor...

I'm ok with the cost associated with my truck because I actually use it as a truck quite a bit.

I don't even really need the hybrid anymore. When I got it I had a 30 mile commute into suburban DC. It saved me about $180 on gas over my old Jeep. My monthly payment is only $200, so I figured it was well worth the net cost of $20/mo to have a newer and more reliable car.

Now, I'd love to sell it since my monthly gas costs are only about $45-60. Net monthly cost is a lot higher now.

Share this post

Link to post
Share on other sites

  • Carolina Panthers News

  • Topics