Jump to content


Photo
- - - - -

Gas $6 per Gallon by Labor Day


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#31 Niner National

Niner National

    Senior Member

  • HUDDLER
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,440 posts

Posted 26 February 2013 - 01:26 PM

Hi neighbor...

I'm ok with the cost associated with my truck because I actually use it as a truck quite a bit.

I don't even really need the hybrid anymore. When I got it I had a 30 mile commute into suburban DC. It saved me about $180 on gas over my old Jeep. My monthly payment is only $200, so I figured it was well worth the net cost of $20/mo to have a newer and more reliable car.

Now, I'd love to sell it since my monthly gas costs are only about $45-60. Net monthly cost is a lot higher now.


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Shop at Amazon Contact Us: info@carolinahuddle.com